Uzmanlarımızdan bilgi ve randevu almak için formu doldurabilirsiniz! Sizi hemen arayalım!

Kepçe Kulak Estetiği

Dış ve fiziksel görünümün dünden daha fazla önem ifade ettiği bir dönemin içerisindeyiz. Fiziksel görünümü en çok bozan faktörlerden birisi de kulaktır. Kepçe kulak olarak bilinen ve kulak kepçesiyle kafa arasındaki mesafenin fazla olmasına dayanan bozukluk estetik bir sorundur. Bu sorunun ortadan kaldırılması için kulak estetiği operasyonu gerçekleştirilir. Kişinin psikolojisini tahrip eden, kendisine karşı özsaygısını yitirten ve uzun süreçli depresyona sebebiyet verebilen problemin kısa sürede çözülmesi, olumsuz etkilerinin azaltılması açısından elzemdir.

Kepçe kulak gibi kulak estetiğini bozucu hallerin nedeni genetiktir. Genetik faktörün estetik müdahaleyle düzeltilmesi mümkündür. Bazıları tarafından kulak estetiğinin oluşumu çocukların kulağını kıvırması ve kıvrık kulak üzerine yatması gibi etkenlere bağlanır. Ancak bu bilgi doğru değildir ve herhangi bir çalışma sonucunda elde edilmiş kanaat değildir. Yine de kulak kepçesinin gelişimi sürecinde, kulak kıvırma gibi oyunların çocuk tarafından alışkanlık haline getirilmesi doğru değildir.

Kulak estetiği kaç yaşında yapılabilir?

Kulak kepçesini gelişimini tamamlandıktan hemen sonra estetik ameliyatı gerçekleşebilir. Kulak kepçesi gelişimi altı yaşına kadar sürebilir. Altı yaş ve ileriki yaşlarda estetik operasyon için ideal bir zamandır. Kepçe kulak yapısına sahip çocukların okula başlamadan estetik ameliyatına girmeleri tavsiye edilir. Böylece kulak görünümünden dolayı arkadaşları arasında rencide edilme riski ve ihtimali ortadan kalkar. Gelişimin dönemindeki çocuklar üzerinde rencide edici söz ve fiillerin gelişimlerine negatif yansımaları vardır. Çocuklarda, özgüven eksikliği ve okuldan uzaklaşma gibi davranışları oluşabilir.

Kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Kulak estetiği, lokal anesteziyle kolay bir şekilde yapılan estetik ameliyatları arasındadır. Ancak çocuklar üzerinde yapılacak ameliyatlarda genel anestezi de uygulanabilir. Çünkü bazı çocukların lokal anesteziyle gerçekleşecek ameliyata tahammül etme güçleri zayıftır. Lokal anestezi, kulak arkasından yapılır. Kesik atılır ve kıkırdaklar gerilerek şekillendirilir. Olması gereken şekle getirilen kulağın tutması için sütürler kullanılır.

Bir saat kadar süren ameliyatın herhangi bir riski söz konusu değildir. Sadece her ameliyatta varit olan kanama ve enfeksiyon gibi riskler bulunur. Bunların gerçekleşme olasılığı da düşüktür. Ameliyattan sonra estetik yapısına kavuşturulan kulağın tekrar bozulması mümkün değildir. Ancak ender bir ihtimal olarak yüzde 1-2’lik açılma meydana gelebilir. Bu açılmalar da, telafi edilebilir.

Kıkırdak dokuları henüz sertleşmemiş çocuklar için iplerle yapılan estetik operasyonu çok daha avantajlıdır. Herhangi bir kesik atılmadan medikal ip yöntemiyle gerçekleştirilen uygulamanın iyileşme süresi de kısadır. Ancak bu yöntem yetişkin kişiler için çözüm olmayabilir. Yine de, hasta üzerinden yapılacak tetkiklerle kesik atılmadan kulak estetiği operasyonu gerçekleştirilebilir. Hangi yöntemin uygulanabilir olacağını hasta üzerinde yapılan tetkikler kesin olarak belirler.

Kulak estetiği sağladığı avantaj

Kulak estetiğinden sonra alınan sonuç oldukça başarılıdır. Kulağın olması gereken şekle getirilmesi gelişmiş yöntemlerle çok daha mümkün hale gelmiştir. Bu nedenle kişilerin kulak estetiği uygulamasına başvurması ve kendilerini rahatsız eden görüntüden kurtulmaları yüksek bir ihtimaldir. Kulak estetiğinde hedef, kişiyi rahatsız edici kulak görünümü ortadan kaldırmak ve daha doğal bir görünüm elde etmektir. İyileşme sürecinden sonra kişi, görünümüyle ilgili daha iyi kanaatlere ve özgüvene sahip hale gelir. Sosyalleşmede yaşadığı endişeler ortadan kalkar ve kendisiyle barışık bir yaşamın kapısını aralar.

Bizi arayabilirsiniz