Saç ekimi donör bölgesinden alınan saç köklerinin saçsız olan bölgeye nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi kadın veya erkek isteyen herkese uygulanabilen bir işlemdir.
Uzmanlarımızdan bilgi ve randevu almak için formu doldurabilirsiniz! Sizi hemen arayalım!

FUE Yöntemiyle Saç Ekimi

Özellikle erkeklerin en sık yaşadığı sorunlar arasında saç dökülmesi ve buna bağlı kellik veya seyrek saç problemi yer alıyor. Bu problemin çözümüne yönelik 19.yy’dan günümüze denk saç nakil ve saç ekimi konularında araştırmalar yapılıyor. Araştırmalar neticesinde olumlu sonuçların alındığı saç ekimi yöntemi geliştirildi ve bugün saç ekimi, kellikten kurtulmak isteyenler tarafından başlıca tedavi yöntemi olarak uygulanıyor.

Saç dökülmesinin etkileri nedir?

Saç dökülmesinden dolayı saçı seyrekleşen veya tamamen kel kalan kişilerin sosyal hayatları doğrudan etkileniyor. Bazı insanlar, kellik veya seyrek saç problemi olağandan daha fazla kötü değerlendirebilir ve bu durum psikolojisine negatif şekilde yansıyabilir. Bu tip kişilerin kendilerini iyi hissedebilmeleri için saç ekimi uygulamasından yararlanmaları oldukça faydalıdır.

Saç ekimi uygulaması, diğer estetik operasyonları gibi ağrı verici veya uzun iyileşme süreçlerinin yaşandığı bir operasyon değildir. Saç ekimi sonrasında sosyal yaşam devam edebilir ve iyileşme süreci oldukça kısadır. Saç ekimi yapılacak bölgenin genişliğine göre operasyon süreleri değişebilir.

Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler

Saç ekimi yaptırmak için saçın seyrekleşmeye başladığı bölgelerin tamamen açılmasını beklemek doğru değildir. Seyrekleşmenin başladığı alandaki açılmaları önlemek ve yeni saç ekimiyle dolgun görünüme kavuşturmak için acele edilmelidir. Saç ekiminden elde edilecek sonucun başarılı olmasını sağlayıcı temel etkenlerden biri, ekim sonrasında doktor tavsiyelerine uymaktır.

Saç ekimi nasıl yapılıyor?

Saç ekimi konusunda uzman bir doktor tarafından yapılması gereken tedavinin steril bir hastane ortamında gerçekleşmesi gerekiyor. Tedavi, saç ekiminin yapılacağı kişinin durumuna göre 6-8 saat içerisinde tamamlanıyor. Kişinin ense kısmından alınan saç kök hücrelerinin kel veya seyrek bölgeye nakline dayanan bir ekim süreci izleniyor. Operasyon kararı alınan kişiye öncelikle kan testleri yapılıyor. Kişiye saç ekimi yapmayı engelleyici bir hastalığın tespit edilmesi halinde saç ekimi operasyonu yapılmıyor.

Kan testinden sonra saç ekimi planlaması gerçekleşiyor. Burada kişinin döner bölgesindeki saç durumu, kelleşme veya seyrekleşme seviyeleri, saç tipi konusu, ön saç çizgisi belirleniyor. Bu aşama önemlidir. Yüz tipine uygun bir ön saç çizgisinin belirlenmesi gerekiyor. Saç ekiminden sonra doğal bir görünüm elde edebilmek için saç bitimi ve alın başlangıcını doğru şekilde hesaplamak gerekiyor.

Lokal anestezi uygulanıyor

Saç ekimi operasyonları, lokas anestezi yöntemi kullanılarak yapılıyor. Genel anestezi birtakım riskler içerdiği için tercih edilmiyor. Bazı kişilerin iğne fobisi bulunuyor. Bu tip kişilerin operasyon sırasında kısa bir süre uyuması sağlanıyor. İğneye karşı herhangi bir fobisi bulunmayan kişiler operasyon boyunca uyanık kalıyor. Anestezi işleminden sonra ilk olarak kişinin ense veya daha farklı bölümünden saç kök hücreleri toplanıyor.

Toplanan saç kök hücrelerine herhangi bir zarar gelmemesi için özel bir ortamda muhafaza ediliyor. Saç köklerinin transfer edileceği bölümde greft adı verilen kanalların açılması işlemi gerçekleşiyor. Bu işlem oldukça hassastır. Kişinin saç tipi ve yönü dikkate alınarak greft kanallarının açılması gerekiyor. Kanalın açılma modeline göre saç köklerinden çıkacak saçın yönü belirleniyor. Saç köklerinin transfer işlemi tamamlandıktan sonra operasyon sonlandırılıyor. Bu aşamadan sonra saç köklerini korumak gerekiyor. hiçbir darbeye maruz kalmamasına dikkat edilmesi lazımdır.

Saç Ekimi Yöntemleri

Fut Yöntemi

Fue yöntemi enseden alınan saç köklerinin saçsızlık sorunu yaşanan bölgeye nakledilme işlemidir. Fut yöntemi saç ekiminde ilk kullanılan yöntemdir. Fut yöntemi sayesinde saç ekimi işleminin popülerliliği artmaya başlamıştır. Fut yöntemi ile kişiler istedikleri saçlara kavuşabilmekteydi. Sadece enseden alım yapılırken kesi aleti kullanılması nedeniyle çok ufak da olsa iz kalma durumu söz konusuydu.

Fue Yöntemi

Fue yöntemi fut yönteminden sonra saç ekimi piyasasına giriş yapmıştır. Piyasaya girişiyle birlikte de saç ekiminde inanılmaz bir talep artışına neden olmuştur. Fue il saç ekimi işlemi donör bölgesinden tek tek alınan saç köklerinin saçsızlık sorunu yaşanan bölgeye nakledilme işlemidir. Fue yönteminde donör alan sadece ense değil, istenilen her yerden saç kökü alınabilmektedir.

Fut Yöntemi ile Fue Yöntemi Arasındaki Farklar

Fue yönteminin fut yöntemine göre de bir çok avantajı vardır. Fue yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde kişi hiçbir şekilde ağrı yaşamaz. Saç ekimi işlemi uyanık bir şekilde gerçekleştirilir. Fue yöntemi sayesinde hasta doğal ve canlı saçlara kavuşmaktadır.

Fue yönteminin bizlere getirdiği en büyük avantaj ise ense bölgesinden saç kökleri mikromotor ile teker teker alınmasıyla hiçbir kesi aleti kullanılmadan alınmaktadır. Bu yüzden işlem sonrasında hiçbir şekilde iz kalma durumu söz konusu değildir.

Muayene ve Analiz

Saç ekimi operasyonundan önce mutlaka uzman bir cerrah tarafından muayene edilmek gerekir. Nasıl bir işlem uygulanması gerektiği, ön saç çizgisinin yaşınıza göre nasıl olacağı bütün bunlar cerrahın kontrolü sonrasında karar verilir.

Saç Ekimi Kimlere Uygun?

Saç ekimi işlemi herhangi bir rahatsızlığı olmayan ve alım yapılacak olan donör bölgenin belirli miktar da yoğun olması gerekilir. Kişi de kalp, şeker, tansiyon gibi rahatsızlık var ise; kendi doktoruna saç ekimi işlemi için mutlaka danışmalıdır.

Saç Ekiminde Yaş Sınırı Var Mıdır ?

Saç ekiminde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Saçlarında dökülme yaşayan herkes saç ekimi yaptırabilir.

Ekilen Saçlar Dökülür Mü?

Saç ekiminde birkaç ay sonra saçlar çıkmaya başlar. Ekilen saçlar dökülür ondan sonra yeniden alttan saçlar çıkmaya başlar ve bir daha dökülme gibi bir durum olmaz.

Saç Ekimi Merkezi Seçerken

Saç ekimi merkezi seçerken hastalar çok dikkat etmelidir. Günümüzde birçok yer belgesiz bir şekilde saç ekimi işlemi gerçekleştirmektedir. Bu yüzden hasta mutlaka saç ekimi öncesi saç ekim merkezi çok iyi bir şekilde analiz etmelidir.

Saç Ekimi Öncesi Neler Yapılmalıdır?

  • Saç ekimi ameliyatına 1 hafta kala hasta sigara ve alkol almamalıdır.
  • Kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçlar kullanmamalıdır.
  • Merkeze gelirken rahat giyip çıkaracağı kıyafetler giymelidir.
  • Kahvaltısını yapmış bir şekilde merkeze gidilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

  • Saç ekiminden sonra verilen ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır.
  • Operasyondan sonra ilk yıkama işlemi için merkeze gelinmelidir.
  • Ağır işler ve stresten uzak durulmalıdır.
  • Bölgeye darbe almamaya çalışılmalıdır.
  • İlk 1 ay sauna ve yüzme yapılmamalıdır.
Bizi arayabilirsiniz